Günümüzde televizyonda ya da başka mecralarda yayınlanan sayısız program ve dizi vardır. Bu kadar çok olmasının sebebi de elbette çok geniş takipçi kitlelerine hatta hayranlara ulaşmalarıdır. Reklam sektörü de bu halihazırda çok dikkatli ve takip konusunda sıkı hayran kitlelerini etkilemek için bir yöntem geliştirmiştir: dijital entegrasyon.  Dijital entegrasyon televizyon programlarda veya dizilerde ürün yerleştirme reklam türüne verilen isimdir. Yani yayın esnasında bazen açık açık bazen de dolaylı yollardan marka ve üründen bahsedilmesidir.  Sosyal medyada da sıkça karşımıza çıkmaktadır ancak bizim konumuz Tv de nasıl ve neden uygulandığıdır. Susayan bir dizi karakterinin içtiği içecek, güzelliğiyle öne çıkan bir karakterin giydiği kazak, havalı görünümüyle öne çıkan bir karakterin bindiği araba, sporcu karakterin oynadığı top, fenomen karakterin kullandığı telefon… Tüm bunlar ürün yerleştirmenin başarılı ve etkili yöntemleridir. Bu ürün yerleştirme bahsettiğimiz gibi  bazen de açıkça marka belirterek bir reklam gibi olabilir. Herhangi bir sahnedeki billboardda yer alabilir ya da başka bir sahnede televizyonda karşımıza çıkabilir. Bazen de karakter açıkça markanın adını telaffuz edebilir.

Ürün yerleştirme nasıl yapılmalıdır sorusu ise sık sorulan bir sorudur. Ürün yerleştirmenin doğru yerlerde kullanılması ve programın akışını bozmaması çok önemlidir.  Akış bozulduğunda hem diziye hem de ürüne karşı izleyicide bir antipati oluşma olasılığı vardır. İzleyici ürün yerleştirme esnasında yapay bir izlenim almaktan hoşlanmayacaktır. Ürün yerleştirme dijital montaj yöntemiyle sonradan yayına eklenebilir veya logo olarak sabitlenebilir. Tabii ürün yerleştirmenin de püf noktaları vardır. Mesela popüler bir dizide sevilmeyen bir karaktere ürün kullandırmak ya da sevilemeyen/silik bir karakterin sahnesine ürün yerleştirmek beklendiği kadar pozitif bir geri dönüş sağlamayacaktır. Aynı zamanda görsel veya tanıtım senaryosu abartılı bir şekilde göze çarpmamalı, izleyicinin gözüne sokulmamalıdır. Dijital entegrasyon yapılırken ürünün özelliklerinden ziyade marka adı, prestij ve kullanışlılık öne çıkarılmalıdır. Ve tabi bir başka püf nokta da yerleştirme ve karakter seçimlerini hedef kitleye uygun yapmaktır. Çocuklar için çekilen bir dizide ev reklamı yapmak, halkın yoksul kesimini anlatan bir dizide karakterlere lüks tüketim markalarını kullandırmak ya da genç kızların takip ettiği bir dizide abartılı mücevherleri pazarlamak yanlış olacaktır. Ve tahmin edildiği üzere hedef kitleye uygun olmayan seçimler başarısız denemeler olmaktan öteye gidemeyecektir.

Dijital entegrasyonun( ürün yerleştirme) asıl yapı taşı ise Tv reklam ajanslarıdır. Reklam ajansları uygun program/dizi seçimi, uygun karakter seçimi, hedef kitle, uygun zamanlama ve tabi bütçenin uygun kullanımı konusunda yol gösterici rol üstlenmektedir. Planlama ve seçimler konusundaki rollerine ek olarak reklamın yayınlanmasından sonraki süreçte analiz ve raporlamaların yapılması önem taşımaktadır.  Yazımızda buraya kadar ürün yerleştirmenin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını inceledik şimdi de neden ürün yerleştirme tercih edilmeli sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Ürün yerleştirme doğru kullanıldığında, püf noktaları ve detayları dikkate alındığında  izleyicinin kafasında reklamdan çok sanki gerçek hayattan bir kesitmiş gibi algılanabilir. Bu algılama da izleyicinin alışveriş alışkanlığını değiştirme konusunda ciddi başarılar elde edebilir ancak alışveriş alışkanlığında hızlı bir değişim sağlayamasa bile uzun vadede marka isminin değer kazanmasına sebep olacağı kesindir. Ürün yerleştirme markanın ya da ürünün algılarda sevilen karakterle özdeşleştirilmesine olanak tanır. Kısaca dijital entegrasyon sonucunda  izleyiciye rahatsızlık verilmeden, izleyicinin gözünde tanıtılan ürün ya da firmanın güçlü ve güvenilir bir imaja sahip olması sağlanır. Bu sebeplerle ürün yerleştirme reklam vermeye karar verildiğinde özellikle Tv dünyasında çalışılmak istendiğinde değerlendirilmesi gereken verimli bir reklam çeşididir.