Televizyon 1926’dan bu yana hayatlarımızın içindedir. Tv reklamları ise ürün, kurum ve marka tanıtımında geçmişten günümüze en etkili ve en hızlı yoldur. Etkili ve hızlı olmasının yanısıra Tv reklamları sağladıkları faydaya oranla bütçe dostu bir çizgi çizmektedir. Ancak fiyatlar pek tabii Tv reklam türlerine göre değişiklik göstermektedir. Tv reklam türleri arasında bant reklam, spot reklam, sponsorluk vb. sayılabilir. Ancak  TV reklam türleri arasından sıklıkla tercih edilenler bant ve spot reklamlardır. Peki bant ve spot reklam ne demektir ve neden sıklıkla tercih edilir?  Bant reklamlar ekranın yaklaşık olarak dörtte birini (yüzde 20) kaplayan ve RTÜK kuralları gereği en uzun 8 saniye süreyle yayınlanmasına izin verilen reklamlardır, çok başarılıdır, çünkü süreci devam eden bir program ya da dizinin üstünde belirmesi dikkati yönlendirmeye imkan tanır. Spot reklamlar ise reklam kuşakları içerisinde yayınlanan aşina olduğumuz reklam filmleridir, çok etkilidir çünkü reklam dışında ses ve görüntü yoktur ekranda. TV reklam fiyat tablosu aynı zamanda reklamın uzunluğuna ve günün hangi saatlerinde yayınlandığına göre de değişiklik göstermektedir. Saatler konusu şu şekilde açıklanabilir; televizyonda yayın saatleri prime time(18.00-24.00) ve off-prime time(00.00-18.00) olarak iki kuşağa ayrılır. Bu yayın saati kuşaklarının kısaltmaları ise PT(prime time) ve OPT(off-prime time) şeklinde kullanılmaktadır. Fiyatlandırma bu iki zaman dilimi(PT ve OPT) için farklıdır. Prime time kuşağında televizyon karşısındaki izleyici sayısı daha fazla olduğu ve halkta daha genel bir kitleye hitap edildiği için bu zamanda yayınlanan reklam ücretleri de daha yüksek olmaktadır.

Reklam vermeye karar verdiğinizde ajanslar sizin için reklam paketleri önerebilir ya da medya planı hazırlayabilirler, bu paketlerin ve planların içinde bahsi geçen tüm detaylar bulunacaktır. Tv reklam kampanyalarında, reklamın başarılı ve etkili olabilmesi için, doğru hedef kitleye ulaşılması, yüksek oranda erişim, düşük maliyet ve yeterli frekans yakalamak için yapılan çalışmaların tümüne Medya Planlama denilmektedir. Yine de fikir edinmek için temsili fiyatlara bakacak olursak, ana akım medya kanallarında(örneğin ATV, Kanal D, Star Tv, Show Tv, Fox Tv, Tv 8 vb.) off-prime time kuşağında  8 saniyelik bir spot reklam ücreti 400-900 lira arasında değişmektedir. Bu değişim ise aynı kuşakta yayınlanan ancak farklı başarı gösteren programlar arasındaki farktan kaynaklanmaktadır. Prime time da ise reklam başına saniyelik ücretler 600-1500 lira arasında değişme göstermektedir.  Ancak bu reklamlar yayınlanırken haftalık ya da aylık reklam paketleri şeklinde satın alınır ve 10.000-50.000 lira arası bir bütçe gerekmektedir. Ya da belirli bir TV Kanalı bir dizi için rating göz önünde bulundurularak  Tv bant reklam saniye fiyatını 1000 TL olarak peşinen belirler. 8 saniye bant reklam için 8000 TL ödeme ister. Bu rakamların hesaplanma algoritması ise genel olarak cpp (rating başına fiyatlandırma) dır. Cpp için bir saniyede kazanılan rating için ödenen para miktarı da denebilir yani cpp bir birimdir. Cpp sisteminde ödeme reklam yayınlandıktan sonra yapılmaktadır. Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta reklamınızın yer alacağı televizyon kanalı, çok izlenen diziler, popüler filmler veya canlı yayınlar sırasında gösterimler gibi her bir kriter farklı fiyatlandırma ile sizlere takdim edildiği için sabit bir TV reklam fiyatından cpp ye rağmen ne yazık ki bahsedilemediğidir. Ayrıca fiyatlandırmada reklam ajansları da önemli rol oynamaktadır.  Yapılması gereken en iyi şey aklınıza yatan ajanslarla görüşüp net isteklerinize göre size özel bir fiyat almaktır.

TV Reklam Fiyatları 2022 (Örnek)

TV Reklam Fiyatları prime time (saat 18.00-24.00 arası reklam kuşakları) ve off-prime time (00.00-18.00 arası reklam kuşakları) için farklılık göstermektedir. Aşağıdaki örnekte ağırlıklı olarak OPT reklamlara örnek verilmiştir.

ATVKalp Yarası8 saniyelik reklam bedeli (OPT)800 TL
Kanal DArka Sokaklar8 saniyelik reklam bedeli (OPT)400 TL
Star TVGerçeğin Peşinde8 saniyelik reklam bedeli (OPT)400 TL
Star TVBurcu ile Hafta Sonu8 saniyelik reklam bedeli (OPT)450 TL
Kanal DÜç Kız Kardeş8 saniyelik reklam bedeli (OPT)300 TL
Kanal DYargı8 saniyelik reklam bedeli (OPT)400 TL
Kanal DŞarkılar Bizi Söyler8 saniyelik reklam bedeli (OPT)400 TL
Kanal DCamdaki Kız8 saniyelik reklam bedeli (OPT)250 TL
Fox TVAşk Mantık İntikam8 saniyelik reklam bedeli (OPT)600 TL
Fox TVKanunsuz Topraklar8 saniyelik reklam bedeli (OPT)600 TL
Fox TVSon Nefesime Kadar8 saniyelik reklam bedeli (OPT)600 TL
Fox TVYasak Elma8 saniyelik reklam bedeli (OPT)600 TL
Fox TVEvlilik Hakkında Her Şey8 saniyelik reklam bedeli (OPT)960 TL
TV8Hayalimdeki değişim8 saniyelik reklam bedeli (OPT)250 TL
TV8Çook Yaşa8 saniyelik reklam bedeli (OPT)400 TL
TV8Survivor All Star8 saniyelik reklam bedeli (OPT)900 TL
TV88'de Sağlık8 saniyelik reklam bedeli (OPT)800 TL
Show TVBir Şansım Olsa8 saniyelik reklam bedeli (OPT)620 TL
Show TVAziz8 saniyelik reklam bedeli (OPT)400 TL
Show TVBaba8 saniyelik reklam bedeli (OPT)450 TL
Show TVÜç Kuruş8 saniyelik reklam bedeli (OPT)800 TL
Show TVGüldür Güldür Show8 saniyelik reklam bedeli (OPT)620 TL