Reklam neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Bu süreçte bazı sıçramalar yaşamış, değişimler geçirmiştir ancak yok olmamıştır ve yüksek ihtimal insanlık tarihinin sonuna kadar da önemini koruyacaktır. Uzun süredir popüler olan reklam türü ise herkesin bildiği gibi Tv reklamlarıdır. TV reklamları söz konusu olduğunda alıcının istekleri oldukça önemlidir. Alıcı, Tv reklamının hangi TV kanallarında, hangi saat aralarında yayınlanacağını  ve ne kadar pahalı olacağını net çizgilerle belirlemek ister. Bu net çizgiler alıcının aklına yatan bir sistem oluşturmalıdır. Bu Tv reklam sistemi 3 ana bileşenden oluşur: birinci olarak reklam için hedef kitle seçimi, ikinci olarak reklamın yayınlanacağı  program/ dizi seçimi ve son olarak da bütçeden alınabilecek maksimum verimin alınması. Bu bileşenlerle oluşturulan Tv reklam paketleri müşteriyi tatmin etmesinin yanı sıra ajanslar ve tematik kanallar için kolay olan yöntemdir. Tv reklam paketleri haftalık, aylık ya da süre bazlı oluşturulsa da müşterilerin tercih etmesi gereken bir numaralı tür haftalık Tv reklam paketleridir. Daha büyük marka ve kanallar genelde reklam paketleri yerine cpp sistemi ile çalışmayı tercih edebilirler. Cpp sistemi fiyatın reklam yayınlandıktan sonra aldığı retinge dayalı hesaplandığı bir sistemdir, açılımı cost per rating point yani rating başına düşen ücrettir. Kısa ve orta vadede tanıtım planlayan ve bütçesi sınırlı olan alıcılar için ise Tv Reklam Paketleri çok daha iyi bir seçenektir.

Tv reklam paketlerinin sabit olanları mevcut olsa da ajanslar reklam verene özel kişiselleştirilmiş reklam paketleri de hazırlayabilmektedir. Kişiselleştirilmiş reklam paketleri çoğu zaman müşteriyi daha fazla memnun etmekte ve daha fazla verim sağlamaktadır. Reklam paketlerinin oluşturulması ve seçilmesi  kadar takibi de ziyadesiyle  önemlidir. Tv reklam paketlerinin takibi en kolay ve doğru şekilde haftalık paketlerde yapılabilmektedir. Takip raporları hem mevcut çalışmalar hem de sonradan yapılabilecek çalışmalar için yol gösterici olmaktadır. Aynı zamanda alıcı parasının nereye gittiğini tam olarak görebilmektedir. Tüm bu detayların olumlu olması ancak doğru reklam ajansı seçimi ile mümkündür. Tv ye reklam verilmeye karar verildiğinde acele karar verilmemeli iyi araştırma yapılmalı, doğru ajans seçilmelidir. Bir sonraki paragrafta sabit Tv reklam paketlerinden bahsedeceğiz.

Tv reklam paketleri gündüz kuşağı Tv reklam paketi, çocuk kanalları Tv reklam paketi ya da spor kanalları Tv reklam paketi şeklinde olabilir. Tv reklam paketlerine örnek vermek gerekirse, 4 adet çocuk kanalında off-prime time zamanlarında yayınlanacak toplam 1600 saniye süreli spot reklam paketi hedef kitleye yönelik bir Tv reklam paketidir. Bu tarz bir Tv reklam paketini ortalama 9.000-10.000 lira arası bir fiyata satın alabilirsiniz. Ya da yine içeriğinize göre toplam 5 haber kanalında prime time kuşağı programlarında toplamda 200 saniye yayınlanacak bir bant Tv reklam paketi tercih edebilirsiniz. Böyle bir Tv reklam paketi ise size ortalama 13.000 liraya mal olacaktır. Bir diğer Tv reklam paketi tercihi ise kanallara özel Tv  reklam paketleridir. Bu paketler ile de toplu alım olduğu için bir miktar daha uygun fiyata aynı kanalda yayınlanan değişik programlara reklam vermek mümkün olabilmektedir. Ya da tam paket şeklinde adlandırılan ortalama 18 kanalda her gün belli saatlerde yayınlama imkanı sunan Tv reklam paketleri bulunur. Tam Tv reklam  paketlerde toplamda yapılacak yayın sayısına ve bu yayınların ne kadar güne dağılacağına göre fiyat değişikliği olmaktadır. 11.000 liradan başlayan fiyatlara tam Tv reklam paketleri satın alınabilir.

Planı Siz Yapın
Reklam Türü *
Reklam için başlangıç dönemi:

Reklam için bitiş dönemi:

KANAL D *
TRT 1 *
FOX TV *
SHOW TV *
TV 8 *
KANAL 7 *
ATV *
STAR TV *
CNN TÜRK *
A HABER *
24 TV *
NTV *
HABERTÜRK *
TRT HABER *
BLOOMBERG *
BEYAZ TV *
HABER GLOBAL *
360 TV *